ČLÁNKY

Telefóny a sociálne siete nás pohltili, digitálny detox nie je samozrejmosťou

V rámci veľkého prieskumu Zdravie Slovákov, ktorého sa zúčastnilo 15 411 respondentov, bola jednou z tém aj oblasť závislostí. A tie dnes už nie sú „len“ vo forme cigariet, alkoholu alebo drog, ale súčasnú dobu charakterizuje aj závislosť od technológií a sociálnych sietí. Bez tých si už život nedokážeme predstaviť. Novodobé trendy sa objavili aj pri závislostiach ako sú fajčenie, aj tu už dnešná doba priniesla „zdravšiu“ verziu – elektronické cigarety. Vnímame ich však skutočne ako menej škodlivé?

Mať pri sebe mobil je už absolútny štandard. A byť prítomný aj vo virtuálnom svete je takmer nevyhnutnosťou. To sa odráža aj na čase, ktorý v prítomnosti technológií dokážeme či chceme stráviť.

Celkovo až 71 % opýtaných Slovákov v rámci veľkého prieskumu zdravia prezradilo, že najčastejšie trávia svoj čas na mobilných telefónoch a sociálnych sieťach. Čas na mobilných zariadeniach – pri počítači či na tablete – je rôznej dĺžky. Najčastejšie sa vyskytovala odpoveď jedna až tri hodiny denne, čo je čas, ktorý trávi na mobilných zariadeniach až 46 % opýtaných. Menej ako polovica z tohto počtu (22 % respondentov) strávi pri mobilných zariadeniach tri až päť hodín denne. Od päť do osem hodín je to doba, ktorú venuje mobilným zariadeniam 12 % opýtaných. Viac ako osem hodín je na mobilných zariadeniach 9 % opýtaných. Len o čosi viac (11 %) je na opačnej strane osi, keď trávi na tablete či počítači menej ako hodinu svoju času denne.

Digitálny detox skúsila len tretina

Využívanie internetu sa stalo našou bežnou súčasťou našich životov. Vieme sa z neho ešte vypnúť? Tento mód vyskúšala viac ako tretina Slovákov. Celkovo 35% Slovákov si vyskúšalo digitálny detox. Vďaka nemu sa na určitý čas úplne odstrihli nielen symbolicky, ale aj reálne od virtuálneho sveta.

Udržať našu pozornosť pri technologických zariadeniach si pritom najviac dokážu práve sociálne siete – Facebook, Instagram a podobne. V tomto prípade ide o pomer až 71 % Slovákov, pre ktorých je toto hlavný cieľ trávenia času pri technologických zariadeniach. Pre informovanie skrz spravodajské portály využíva zariadenia 46 % opýtaných. Online hry si na nich hrá 22 % Slovákov, ktorí to počas prieskumu priznali. Najčastejšou aktivitou pre trávenie času na technologických zariadeniach, za ktorú označili prácu, je pre 12 % opýtaných. Ešte menej je to v prípade štúdia – len 9 %. Rovnaký pomer je pritom aj v prípade nakupovania, teda tiež 9 %. Je teda zaujímavé sledovať, že aj vzdelávanie, aj nakupovanie si „kradne“ z času prežitom pri technologických zariadeniach rovnaké množstvo času.

Lepšia elektronická cigareta? Ani nie

Medzi „staršie“ závislosti, v porovnaní s týmito na moderných technológiách, patrí fajčenie. Niekto túto „záľubu“ rešpektuje, iný je zásadne proti fajčeniu ako takému. Dôvody, prečo nie sú fajčiari v kolektíve nefajčiarov obľúbení, môžu mať rôzne príčiny. Prevažnej väčšine prekáža škodlivosť fajčenia. 55 % opýtaných Slovákov dôvodilo, že im na fajčiaroch prekáža to, že okolo seba vypúšťajú kúdoly dymu a škodia tak všetkým naokolo. To, že odev, vlasy a predmety, ktoré fajčiari používajú, zapáchajú, vníma ako prekážku 35 % opýtaných. Zdravotný argument uviedlo 19 % opýtaných, ktorým prekáža na fajčiaroch to, že náklady na ich zdravotnú starostlivosť sú vyššie v porovnaní s nefajčiarmi. Žiadne výhrady voči nefajčiarom má 17 % opýtaných. Nechcelo odpovedať 7 %.

Moderným trendom sú okrem tabakových cigariet aj moderné, tzv. elektronické cigarety. Tie ako lepší variant voči zdraviu škodlivým klasickým cigaretám nevníma 68 % Slovákov. Podľa ich názoru sú alternatívne náhrady cigariet rovnako škodlivé ako klasické cigarety.