ČLÁNKY

Dve tretiny Slovákov by chceli schudnúť, no sladkosti sa ťažko odopierajú

V rámci veľkého prieskumu v téme Zdravia Slovákov sme sa spoločne pozreli i na oblasť stravovania. Slováci prezradili, na základe akých kritérií si vyberajú svoje jedlo, i to, či sa niektorým zložkám v strave vyhýbajú. Úprava váhy je snom.

Ako sme na tom na Slovensku s postojom k jedlu, zdravotným benefitom v rámci stravovania i celkového režimu v rámci pravidelnosti? Vieme si nájsť čas na jedlo, alebo nám stačí najesť sa raz do dňa? Súčasťou prieskumu Zdravia Slovákov bola aj téma stravovania. To sa viaže nielen na otázku výživových hodnôt, ale aj finančnú stránku. Zo zistených výsledkov napríklad vyplynulo, že svoje stravovanie prispôsobuje životným nákladom až 18 % Slovákov. Takmer pätina opýtaných si tak viaže svoj režim v tejto oblasti i na objem financií v peňaženke.

O tom, koľkokrát za deň by sa malo jesť, sú rôzne diskusie. A rôzne sú aj postoje Slovákov voči frekvencii jedenia. Pokiaľ ide o počet jedál v priebehu jedného dňa, najpočetnejšiu skupinu tvoria tí, ktorí jedia trikrát do dňa. Tri jedlá má celkovo 44 %. Štyrikrát do dňa sa stravuje 29 % opýtaných. Päťkrát do dňa je 15 % Slovákov. Šesť a viackrát za deň sa stravujú 2 % opýtaných. Naopak, iba dvakrát si jedlo dopraje 9 %. A len raz do dňa sa stravuje 0,6 % opýtaných.

Postoj k stravovaniu je nepochybne rozmanitý. Môže byť ovplyvnený aj otázkou zdravotnou, ale aj otázkou už spomínaných financií. Najpočetnejšiu vzorku (42 %) tvoria Slováci, ktorí potvrdili, že sa snažia vyberať si jedlá, ktoré sú zdravé. Svojimi chuťovými pohárikmi sa necháva viesť 24 % opýtaných, ktorí potvrdili, že jedávajú väčšinou len to, čo im chutí, a to bez ohľadu na to, či je to zdravé. Stravovanie v závislosti od miery finančných nákladov a prispôsobovanie sa im potvrdilo 17 % Slovákov. Bližšie sa nad otázkou stravovania nijakým spôsobom nezamýšľa 14 % opýtaných.

V otázke pestrosti stravovania existujú konkrétne zložky, ktorým sa Slováci vyhýbajú. Najviac zo stravy vylučujú konzervanty a chemické farbivá (33 %). Ďalej sa vyhýbajú glutamanu (24 %), na treťom mieste sú cukry (23 %). Zo svojej stravy Slováci vylučujú aj mlieko a mliečne výrobky (11 %) a taktiež lepok (5 %). Vajcia nekonzumujú 2 % opýtaných. Vegetariánstvu, čiže bezmäsitej strave, holdujú 3 % respondentov, vegánstvu (strave celkovo bez živočíšnych produktov) holduje 1 % opýtaných. Čomukoľvek inému sa v rámci stravy vyhýbajú 4 % opýtaných. Naopak, stravovanie v takej podobe, žeby malo nejaké obmedzenie, a teda opýtaní konzumovali jedlo bez vylučovania akýchkoľvek zložiek, potvrdilo celkovo 41 % opýtaných.

Strava sa v konečnom dôsledku odráža nielen na kvalite života, ale aj na číslach na váhe. Pokiaľ by sme sa pozreli na otázku spokojnosti so svojou váhou, tu sú pomerne vysoké čísla, ktoré potvrdzujú mieru nespokojnosti. Až 63 % opýtaných Slovákov potvrdilo, žeby chcelo schudnúť. Naopak, pribrať by chceli len 3 % opýtaných. Tretina všetkých opýtaných skonštatovala, že je so svojou váhou spokojná (32 %).
Na druhej strane je láska k sladkému. Aspoň raz denne si dá sladený nápoj 13 % Slovákov. A minimálne raz denne si sladkosť dopraje 37 % opýtaných. Niekoľkokrát do týždňa si dá sladkosť 30 % Slovákov.

Pokiaľ však ide o názor, či by mali byť zavedené zvýšené dane na nezdravé potraviny (sladené nápoje a cukrovinky), v tomto prípade sa názory rozchádzajú. Skôr ale prevažuje nesúhlas s myšlienkou zvýšenej dane. Určite by mali byť zvýšené dane na nezdravé potraviny v prípade 14 % opýtaných, podľa 25 % by byť zvýšené „asi mali byť“. Naopak, asi by ich nezvyšovalo 21 % Slovákov. A rezolútne nie povedalo 22 %.