Nielen riešenie zdravotných problémov, ale predchádzanie komplikáciám by malo byť prirodzené pre každého z nás. Prieskum Zdravie Slovákov, ktorý bol vykonaný na vzorke 15 411 respondentov, ukázal aj to, ako sa staviame k samotnej otázke prevencie. Chodievame k lekárom na preventívne prehliadky, alebo sa tomu vyhýbame? A čo otázka samovyšetrenia?
Stres ako spúšťač alergií
Výskum poukázal na fakt, že Slováci, ktorí pociťujú extrémne veľa stresu, trpia najčastejšie alergiami. Bez stresu vníma svoj život pätina Slovákov v rámci prieskumu (20 %). Všetci ostatní stres pociťujú, odlišná je len miera vnímania stresu. Trochu stresu pociťuje 25 % respondentov, veľa stresu pociťuje 35 % a extrémne veľa stresu pociťuje 42 % respondentov.
Tieto čísla môžu poukazovať aj na to, ako sa postaví organizmus k otázke alergie. V prípade vyššej stresovej záťaže dochádza k vyššiemu riziku „zásahu“ alergiami.
Medzi najčastejšie alergény u Slovákov patria peľ, plesne a tráva. S alergiou na ne bojuje až 50 % Slovákov. Potravinové alergény sú problémom 41 %. Na hmyz a jeho bodnutie má alergiu 12 %. Lieky sú alergénom v prípade 29 %. Ďalšie iné alergény sú problémom v prípade 12 %.
Podľa výsledkov prieskumu má intolerancie alebo alergie 30,86 % opýtaných. Žiadnu alergiu ani problém s ňou nemá 69,14 % respondentov.
Prevenciu nezanedbávame
V rámci otázky prevencie je možné konštatovať, že Slováci sú dôslední pri návšteve obvodných lekárov. Na pravidelné preventívne prehliadky chodieva k všeobecnému lekárovi až 85 % opýtaných. Rezolútne nie v otázke preventívnych prehliadok odpovedalo 12 %. V prípade 3 % opýtaných nebol záujem reagovať, na otázku neodpovedali.
Pokiaľ ide o preventívnu prehliadku, najpoctivejší sú v tomto smere obyvatelia Trnavského kraja. Tí absolvujú preventívky v pomere 20 %. V tesnom závese je Nitriansky kraj (18 %). Na rovnakej úrovni záujmu o preventívne prehliadky (17 %) sú kraje Košický, Banskobystrický a Bratislavský vrátane Bratislavy. V zastúpení 14 % sú Žilinský a Trenčiansky kraj. Najmenší záujem o preventívne prehliadky je v Prešovskom kraji, kde je na úrovni 13 %.
Vieme sa vyšetriť aj sami?
Okrem prehliadok u lekárov je možnosťou si kontrolovať svoje zdravie aj vo vlastnej réžii a podľa vlastnej motivácie i záujmu. Možnosti na trhu sú dnes široké, všetko je závislé len od individuálneho záujmu jednotlivca.
Vlastný zdravotný stav si samotestovaním (testy zakúpené v lekárni, samovyšetrenia súvisiace s rakovinou, diskrétne testy na pohlavné choroby) si zisťuje približne každý druhý Slovák. Nikdy si ho nezisťuje 48,49 %, naopak, zisťuje si ho 51,51 % respondentov. Pritom tí, ktorí sa sami vyšetrujú často, tvoria 8,25 % celkovej vzorky.
V rámci celkovej starostlivosti o zdravie azda najvýraznejšie fungujú zubné preventívne prehliadky. Na tie chodieva až 81,26 %. Naopak, ignoruje ich 16,17 %, ostatní respondenti neodpovedali (2,56 %). Pokiaľ ide o otázku z pohľadu veku, tu môžeme konštatovať, že až 54 % ľudí vo veku do 49 rokov nevyužíva žiadne formy samovyšetrenia.